Od samego początku istnienia technologii przyrostowych, największym wyzwaniem było rozwiązanie czterech istotnych problemów: łatwość obsługi urządzenia, szybkość procesu druku 3D, jakość wydrukowanego modelu oraz stopień skomplikowania prac wykończeniowych. To te rzeczy decydowały – i w dalszym ciągu decydują, o popularności danej technologii druku 3D oraz obszarów jej wykorzystania przez użytkowników.

Najbardziej dokładnymi technologiami druku 3D są technologie oparte o fotopolimery, czyli żywice utwardzane pod wpływem światła. Jedną z nich jest metoda znana jako „jetting modeling” (JM), czyli modelowanie strumieniowe. Polega ona na nakładaniu (natryskiwaniu) kropel materiału na stół roboczy drukarki 3D za pomocą głowic przypominających głowice w drukarkach atramentowych do papieru. W każdej głowicy znajdziemy komplet dysz pozwalających osiągnąć wysoką precyzję w rozprowadzaniu materiału.

Za pomocą JM możemy drukować albo z żywic fotopolimerowych utwardzanych światłem UV, albo z wosku. W pierwszym przypadku lampa UV, stanowiąca cześć modułu drukującego, utwardza materiał natychmiast po jego nałożeniu. W przypadku wosku, usztywnia się on pod wpływem różnicy temperatur między tą panującą wewnątrz głowicy, a temperaturą wewnątrz drukarki 3D. Należy pamiętać, że w tym samym procesie drukowane są podpory.

Technologia ta charakteryzuje się wysoką dokładnością wydruku – minimalna wysokość drukowanej warstwy to 0,016 mm. Pozwala na produkcję prototypów znajdujących zastosowanie w przemyśle maszynowym, elektronicznym, automotive, lotniczym, jubilerskim, wzornictwie przemysłowym czy medycynie (głównie protetyka i chirurgia). Doskonale sprawdza się także w odlewnictwie.

W 2000 r. izraelska firma  Objet Geometries zaprezentowała pierwszą maszynę drukującą w technologii PolyJet o nazwie Quadra. W roku 2003 Stratasys nawiązał współpracę dystrybucyjną z Objetem na terenie Stanów Zjednoczonych, która trwała przez trzy lata. Sześć lat później, w kwietniu 2012 r, firmy połączyły się ze sobą. Od tamtej pory, na rynek trafiło kilkadziesiąt modeli maszyn drukujących w technologii PolyJet, które ewoluowały w kierunku maszyn o charakterze przemysłowym. Drukarki 3D są także zdolne tworzyć obiekty w pełnym kolorze z kilku różnych materiałów w jednym procesie drukowania.

Zobacz więcej…

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego jak działa technologia FDM oraz na co należy zwracać uwagę przy zakupie drukarek 3D pracujących w tej technologii, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami:

Comments are closed.